
Пълната, неразказана история на обрата на Тръмп по отношение на Украйна. Британското издание The Telegraph разказва какъв е бил основният фактор за промяната на мнението на Тръмп по отношение на Украйна.
Политическият обрат на Доналд Тръмп по отношение на Украйна, който доведе до деблокиране на военната помощ, е бил предизвикан от едно телефонно обаждане в разгара на масирана руска атака. Всичко започва рано сутринта на 4 юли, когато полският външен министър Радослав Шикорски се обажда на генерала в оставка Кийт Келог, главен пратеник на Тръмп за Украйна. Два дни по-рано администрацията на Тръмп неочаквано е замразила доставките на оръжие за Киев, което поражда опасения, че Украйна отново е оставена сама на себе си.
Сикорски заявява, че полското консулство в украинската столица е било повредено по време на масирания удар по Киев през нощта (11 ракети и 539 дрона). "Путин се присмива на вашите усилия за мир", каза той на Келог и призова за възобновяване на доставките на боеприпаси за противовъздушна отбрана.
Особено тревожно беше, че тази атака дойде само няколко часа след телефонния разговор на Тръмп с Путин за прекратяване на огъня.
За генерал Келог ударът по дипломатическата мисия на съюзник от НАТО сигнализира за риск от неконтролируема ескалация. Той незабавно се обажда на президента Тръмп. След като накратко го подравява за Деня на независимостта, Келог докладва за ситуацията, като отбеляза щетите в полското консулство и препоръчва да се възобновят доставките на ракети за системите за противовъздушна отбрана Patriot.
Реакцията на Тръмп е незабавна. Той нарежда на Пентагона незабавно да изпрати някои от блокираните системи PAC-3. Тръмп инструктира Калог да се свърже лично с министъра на отбраната Пийт Хегсет и да предаде заповедта. Това е важно, защото Хегсет преди това е замразил помощта без знанието на Белия дом. Този път Келог даде да се разбере, че това е пряка заповед на президента.
В същия ден Тръмп уверява президента Владимир Зеленски, че ще помогне за нуждите на Украйна от противовъздушна отбрана. Този рязък завой на САЩ дава ясен сигнал на европейските столици. Германският канцлер Фридрих Мерц предложи да закупи системи Patriot за Украйна. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предложи още по-привлекателна идея за Тръмп: европейските съюзници и Канада ще възстановят на САЩ разходите за американските оръжия, които ще бъдат доставени на Украйна.
Съветници като Келог представят споразумението на Тръмп като въплъщение на неговия принцип "Да направим Америка отново велика" - Европа плаща за американски оръжия, което демонстрира силата на САЩ и принуждава Путин да преговаря.
Още девет дни по-късно, на 13 юли, Тръмп, заедно с Рюте, официално обяви създаването на формат за помощ в размер на $10 млрд., както и евентуални съкрушителни търговски мита срещу Русия.
Резултатите не закъсняха. Бяха изпратени първите ракети-прехващачи, а скоро в Украйна пристигна и системата Patriot по силата на споразумение с Германия. По-късно Берлин обяви прехвърлянето на още пет батареи с финансовата подкрепа на Норвегия. За да ускори процеса, Вашингтон дори реши да пренасочи към Украйна системите, които преди това бяха предназначени за Швейцария.