Детска площадка, фитнес на открито, обновена алейна мрежа и допълнителна зеленина, при запазване на съществуващата, поискаха жителите от района между улиците "Македония" и "Сан Стефано", близо до кръстовището, което повечето бургазлии наричат "Билкова аптека". Желанието на бургазлии ще бъде изпълнено, съобщиха от Община Бургас. Старите запазени плочки ще бъдат съхранени. Те все още могат да бъдат полезни и да влязат в употреба в крайните квартали и съставните селища, където жителите ги искат за дребни локални ремонти. Изпълнението на проекта е по новата общинска програма "Моят град, моят квартал, моята улица".
Припомняме, че програма за благоустрояване на вътрешноквартални пространства "Моят град, моят квартал, моята улица" e инициатива на кмета Димитър Николов, която толерира активните и задружни бургазлии, където съседите са най-единни, промяната идва по-бързо.
С тази програма Община Бургас дава възможност на хората от един голям жилищен блок да обсъдят предварително от какво имат най-голяма нужда - детски кът, зона за спорт, повече паркоместа, зона за отдих с повече зеленина, нещо друго. После да попълнят и подадат заявление за благоустрояване на прилежащото към сградата пространство, с което да покажат, че гледат в една посока.
Допустими за финансиране по програмата са цели сгради (блокове) в режим на етажна собственост, построени върху терени, които са общинска собственост, предназначени за жилищно строителство. Заявлението за кандидатстване се подава от органите на управление в етажната собственост, представляващи Сдружение на собствениците или Общото събрание, надлежно регистрирани в общинска администрация.
Инициативата има за цел да направи средата на обитаване в комплексите и кварталите по-привлекателна, по-социална, по-безопасна. Успешно реализираната в Бургас програма за саниране показа, че когато има обща идея за подобряване условията на живот, съседите могат да се сдружават и да работят в екип.
"Моят град, моят квартал, моята улица" функционира на конкурентен принцип, толерирайки по-активните и задружни собственици в многофамилни жилищни сгради. До този момент са подадени 125 заявления. 50 от тях вече са администрирани и за тях са разработени идейни схеми.