През 2020 година бяха рехабилитирани над 20 км. водопроводна мрежа във всяка една община в Пловдивска област. Това заяви водачът на листата на ГЕРБ–СДС от гражданската квота за 17-ти МИР Дани Каназирева. "За мен беше много важно, че дадохме дългосрочното решение на сериозния проблем с мангана в питейната вода на с. Брестовица. Тази седмица, до 26 март, предстои завършването и на третия дублиращ кладенец. Първите два са вече готови, а лабораторните изследвания сочат, че съдържанието на водата е в норма. На финала е и процедурата по възлагане на подмяната на довеждащия водопровод и цялата вътрешна водопроводна мрежа в Брестовица, като до седмица предстои подписване на договора. С това изпълних поетите ангажименти към хората. Оттук нататък ВиК дружеството е на ход, за да следи за качественото изпълнение на строителния процес", съобщи Каназирева и посочи част от другите населени места, в които са решени ВиК проблеми.
По думите й през 2020 година е извършена цялостна рехабилитация на 2,5 км довеждащ водопровод в село Войнягово, община Карлово и на 1 км. за град Сопот, където е имало проблем с недостиг на вода през летните месеци. През настоящата година ще се продължи и с рехабилитацията на още 1,5 км в града. Намерено е решение и за с. Тополово, община Асеновград, като във ВиК мрежта е включен нов водоем, който осигурява допълнително водно количество за сухите месеци. Наред с това са избрани и изпълнители за пълна рехабилитация на довеждащата ВиК инфраструктура с дължина над 40 км за общините Първомай, Хисаря, Карлово и Асеновград. Каназирева е категорична, че държавната политика за изграждане на нови пречиствателни станции ще продължи и занапред, защото те имат важно значение както за благоустрояването на населените места като част от тяхната инфраструктура, така и за опазване на околната среда. Във всички населени места, не само в Пловдивска област, с население над 10 хиляди жители, вече има изградени такива. По този начин се отстранява над 70% от общия замърсителен товар в страната.
"Голям проблем в нашата област имахме с пречиствателната станция в Първомай, но правителството в края на миналата година отпусна 300 хиляди лева за нейния ремонт", припомни в анализа си Каназирева. Тя допълни, че следващото предизвикателство ще е изграждането на пречиствателни станции и в по малките населени места от 2000 до 10 000 еквивалент жители, което ще намали общия замърсителен товар над 90% в страната.
"В национален мащаб за периода 2014-2023 г. инвестициите във ВиК сектора са значително увеличени в изпълнение на Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България. Поетапно се рехабилитира силно амортизираната ВиК мрежа в страната, която е с дължина над 90 000 км. Беше извършена рехабилитация и разширение на близо 2000 км водопреносна и близо 320 км канализационна мрежа. Само през бюджета на МРРБ за 4 години са вложени 181 904 019 лева във ВиК инфраструктура. 14 ВиК оператора работят по мащабни европроекти за изграждане и рехабилитация на стотици километри водопроводи и канализация. Ще се модернизират пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води, помпени станции и други съоръжения. Това ще гарантира по-добра ВиК услуга за над 2 млн. българи, в това число и жители на област Пловдив", заключи Каназирева.