
Изключително важно е българската делегация да гласува единно в полза на България, заяви министър-председателят Росен Желязков пред журналисти по повод утрешното гласуване в Европейския парламент относно присъединяването на страната ни към еврозоната. Утре Съветът на европейските финансови министри ЕКОФИН също ще вземе решение по темата. По думите на Желязков изненади не се очакват и изтъкна, че България отговаря на критериите за конвергенция.
"Предстои още работа до ефективното въвеждане на еврото, добави министър-председателят и припомни ясните срокове, посочени в Закона за въвеждане на еврото и в плана за въвеждане на единната европейска валута. Месец след датата на решението на Съвета започва двойното обозначаване на цените по отношение на всички стоки и услуги. Шест месеца преди ефективната дата за въвеждане на еврото започва и активната фаза на информационната кампания по темата. Хората не трябва да бързат да си обменят отсега левовете в евро", категоричен беше премиерът Росен Желязков.
Министър-председателят отбеляза, че от началото на следващата година в продължение на шест месеца това ще може да бъде направено безплатно във всички търговски банки, както и в пощенските клонове на Български пощи в населените места, където няма банкови клонове. През втората половина на годината обмяната в търговските банки ще продължи срещу такса, определена от тях. БНБ ще обменя левове в евро безплатно и безсрочно.
По отношение на потенциалните опити за спекула премиерът Росен Желязков отбеляза, че правителството е взело всички необходими мерки. По въпроса работят редица институции – НАП, КЗП, МВР, КЗК, областните управители в партньорство с местната власт. Желязков посочи, че пазарът няма да бъде изкривяван с прекален контрол или прекалена интервенция. Желаем пазарните механизми да функционират плавно, но никой да не злоупотребява с господстващо или с монополно положение, особено там, където няма алтернативи на предлагането, добави Желязков.
По думите му има политически сили и техни "аватари", които боравят със страховете на хората и поставят под въпрос въвеждането на еврото, като по този начин се опитват да създадат очаквания за нова политическа криза и това да бъде "мътната вода", в която всеки ще се опитва да реализира своите политически проекти.
В отговор на журналистически въпрос премиерът Росен Желязков посочи, че вотовете на недоверие са форма на парламентарен контрол и когато опозицията пристъпва към нея, би следвало да представи своята алтернатива. Според Желязков обаче вотовете на недоверие в българския парламент се превръщат по-скоро в политическа бурлеска. Никой няма интерес от това да девалвира стойностите на демокрацията, в това число и ефективната работа на опозицията, категоричен беше министър-председателят.