Иво Балабанов (СКЛА Атлет - Мездра) спечели първа балканска титла за България по крос кънтри при мъжете от 34 години насам

Николай Кауфман финишира шести при младежите под 23 г., а Ивелина Маджарова - девета при жените

Иво Балабанов-3
Иво Балабанов-3 Източник: Сп. "Алетика"

Най-добрият български атлет в бяганията на дълги разстояния Иво Балбанов (СКЛА Атлет - Мездра) спечели титлата при мъжете на 64-ия Балкански шампионат по крос кънтри, който се проведе на 11 ноември в Пирдоп. Това е първи златен медал на рòден атлет при силния пол от първенствата на полуострова по крос кънтри от 34 години насам и пети в историята, след тези на Михаил Желев (1968 г.) и на Евгени Игнатов (1986, 1987 и 1989 г.).

В конкуренцията на 20 атлети от България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Турция и Хърватска 26-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов беше най-бърз на 10 км при мъжете - той пробяга дистанцията за 30:44 мин. Втори, на 12 секунди след него, финишира Рамазан Бастуг (Турция) с време 30:56 мим., а трети - най-добрият ни параолимпиец Християн Стоянов с 31:10 мин. Останалите двама българи - Стоян Владков и Николай Първанов, завършиха съответно осми с 32:21 мин. и десети с 32:57 мин.

Балканиада по крос кънтри в Пирдоп, 2023
Балканиада по крос кънтри в Пирдоп, 2023 Източник: Сп. "Алетика"

В отборното класиране първи е тимът на Турция, следван от този на България със същия точков актив, но с по-задно класиране на третия наш завършил състезател. Трети е отборът на Сърбия.

Ивелина Маджарова
Ивелина Маджарова Източник: Сп. "Алетика"

При жените, които се съревноваваха на 8 км, състезателката на СКЛА Атлет - Мездра Ивелина Маджарова се нареди девета на 8 км с време 31:48 мин. Шампионка на полуострова стана европейската шампионка на 3000 м стипълчейз Луиза Гега (Албания) с 27:16 мин. Сребърният медал заслужи българката Девора Аврамова с 27:45 мин., а бронзовото отличие - Бахар Аталай (Турция) с 27:56 мин. В състезанието не взе участия националната шампионка по крос кънтри Милица Мирчева (СКЛА Атлет - Мездра), която се разболя непосредствено преди Балканиадата в Пирдоп.

Николай Кауфман
Николай Кауфман Източник: Сп. "Алетика"

Третият представител на мездренския клуб на 64. Balkan Cross Country Championships - Николай Кауфман, финишира шести при младежите под 23 г . (U23) - той пробяга 8-километровата дистанция за 26:39 мин. Призьори в тази възрастова категория станаха състезателите на Турция Омер Амачтан с 25:03 мин., Исмаил Ташюрек с 25:04 мин. и Айетулах Асланхан с 25:09 мин. Останалите двама българи - Иван Андреев и Иван Иванов, са съответно пети с 25:56 мин. и девети с 27:12 мин. В отборното класиране при Men U23 българският състав е втори, непосредствено след Турция и преди Хърватска.

На предишния Балкански шампионат по крос кънтри в Беране, Черна гора през 2019 г. Йоло Николов спечели сребърен медал при мъжете, а националният рекордьор на 3000 м стипълчейз Митко Ценов се нареди шести. Тогава тимът на България постигна исторически успех като за пръв път стана първи в отборното класиране при мъжете.

През 2018 г. на Балканиадата в Ботосани, Румъния Митко Ценов също завоюва сребърен медал при мъжете, а неговият съотборник Иво Балабанов финишира втори при младежите под 23 г.