На големия християнски и народен празник Рождение на Св. Йоан Кръстител - 24 юни (Еньовден), Негово Високопреосвещенство Врачанският митрополит Григорий отслужи архиерейски водосвет в едноименния православен храм в мездренското село Брусен, който е съграден преди две десетилетия. В празничното богослужение взеха участие свещеници от Врачанската митрополия и енорийският свещеник на селото отец Пламен Кръстев.
Непосредствено преди водосвета деца от селото изнесоха тематичен рецитал. Сред дошлите да се черкуват бяха кметът на Брусен Георги Николов, един от неговите предшественици - Лило Каменов, кметският наместник на с. Царевец Маргарита Петкова, общински съветници, жители и гости на селото. Най-малкото християнче, доведено от майка си в храма, беше 9-месечната Полина Руменова.
В края на водосвета митрополит Григорий припомни житието на Св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен и отправи архипастирски благослов за телесно и духовно здраве на миряните.
По-сетне Негово Високопреосвещенство прочете молитва и освети новата църковна камбана, закупена със средства от дарители и доставена от Гърция. Накрая владиката благослови традиционния рибен курбан, осигурен от местното кметство.
Православният храм "Св. Йоан Кръстител" в с. Брусен, първият в историята на това селище, е построен през периода 2001-2002 г. по времето на кметуването на Лило Каменов. Първата копка за въздигането на храма е направена на 13 май 2001 г. - Неделя на Самарянката, а освещаването е извършено на 31 август 2002 г. - Полагане на честния пояс на Пресвета Богородица, от тогавашния Врачански митрополит Калиник.
Най-много средства - 60 хил. лв., за изграждането на храма дарява Лиляна Александрова-Дорст, наследничка на големия индустриалец и благодетел на Мездра Иван Балабанов (1887-1969), чрез упълномощения от нея Веселин Цолов. Сред останалите спомоществователи са фирмите "Балдор" ЕООД, "Крам Комплекс" ООД, "Надин" АД, "Хемус-М" АД, ЕТ "Лалови, Александра Светославова и др.
Строителството на църквата е извършено от "Ритлите 97" АД по проект на арх. Иван Велев. Зографисването на храма е дело на врачанските художници Силвия Равнополска, Емилия Върбанова и Димитър Генков, а първата черковна камбана дарява инж. Илия Цончев.