Френският премиер Байру оцеля при два вота на недоверие

Дефицитът на Франция достигна 6,1% през 2024 г., най-лошият резултат сред страните от Европейския съюз, с изключение на Румъния, далеч над лимита от 3%, който е разрешен от правилата на Европейския съюз

Франсоа Байру
Франсоа Байру Източник: Sputnik

Премиерът Франсоа Байру оцеля вчера при два вота на недоверие, включително заради бюджета на Франция, който беше приет в Националното събрание (долна камара на парламента), благодарение на неутралитета на социалистите, предаде АФП. Франция се намира в сложна икономическа ситуация заради рекордния си публичен дълг и преминава през политическа нестабилност след разпускането на Националното събрание в началото на юни 2024 г. от президента Еманюел Макрон. Това стана след поражението на неговата партия на изборите за Европейски парламент. Оттогава парламентът е разделен на три блока (ляв, центристки и крайнодесен), като нито един от тях няма мнозинство.

 

Националното събрание разгледа и отхвърли първия вот на недоверие, предложен от радикалната левица "Непокорна Франция", подкрепен от комунистите и еколозите, срещу решението на Франсоа Байру да прокара проектобюджета за 2025 г. без гласуване. Само 128 депутати подкрепиха вота на недоверие, а за да падне правителството, бяха нужни 289 гласа.

 

По-късно през вечерта Националното събрание отхвърли втори вот на недоверие, този път свързан с част от бюджета за социалното осигуряване за 2025 г. Той събра само 122 гласа. Споровете около бюджета разтърсиха пазарите и свалиха правителството на предшественика на Байру - Мишел Барние, след само три месеца на власт. Правителството на Байру на свой ред оцеля благодарение на големите отстъпки пред левицата и крайната десница, за да постигне напредък в законодателната си програма, посочва Ройтерс.

 

"Този бюджет не е съвършен. Той е спешна стъпка, тъй като страната ни не може да живее без бюджет", заяви Байру пред депутатите. Междувременно министърът на финансите Ерик Ломбар заяви, че провалът на опита на опозицията да свали правителството с вот на недоверие е нещо добро за Франция. Стремежът на правителството е да намали бюджетния дефицит до 5,4% от БВП, като за целта ще се въведат нови приходи чрез изключителни данъчни вноски от богатите домакинства и големите компании, но също така ще се наложат съкращения в разходите на няколко министерства.

 

Дефицитът на Франция достигна 6,1% през 2024 г., най-лошият резултат сред страните от Европейския съюз, с изключение на Румъния, далеч над лимита от 3%, който е разрешен от правилата на Европейския съюз. Вчерашното гласуване позволи приемането на проектобюджета за 2025 г. в Националното събрание. Сенатът (горната камара) ще се произнесе по въпроса днес, като това гласуване най-вероятно ще доведе до окончателното приемане на текста от френския парламент.

 

Групите на Социалистическата партия и крайнодесния "Национален сбор" обявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие в името на стабилността на страната.

Представяйки предложението за вот на недоверие, депутатката от "Непокорна Франция" Орели Труве разкритикува "най-голямата икономия в разходите, която Франция е преживявала през последните 25 години", наричайки бюджета "най-строгия за ХХI век".

 

Депутатът социалист Еманюел Грегоар бе освиркан от депутатите на радикалната левица. Той каза, че гласуването на социалистите "не означава съгласие" с политиката на Франсоа Байру и потвърди, че партията ще внесе в края на дебатите по бюджета друг вот на недоверие, касаещ "цялата му политика". Социалистите обявиха, че ще внесат този вот в отговор на "тръмпизирането на публичния дебат", най-вече след изказванията на Франсоа Байру относно "чувството за заливане" от мигранти.

 

Депутатът Йоан Жиле от Националния сбор се изказа критично към бюджета, който предвижда "увеличаване на данъчната тежест", но въпреки това партията му не подкрепи вота на недоверие. Министърката на публичните финанси Амели дьо Мончален обеща да следи стриктно "изпълнението на бюджета" през 2025 г. с цел "постигане на целта от 5,4%" и да вземе "уроци от случилото се миналата година", когато изпълнителната власт позволи дефицитът да излезе извън контрол.

 

Правителството на Франция изтъква аргумента, че страната се нуждае от работещ бюджет в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашва с нови мита ЕС, а Русия придобива все повече увереност в Украйна, отбелязва АП.

Още от "Светът"

Великобритания въведе санкции срещу високопоставени офицери от руското военно разузнаване заради кибератаки

Шпиони на ГРУ водят кампания по дестабилизирането на Европа, подронват суверенитета на Украйна и застрашават сигурността на британски граждани, се казва в изявление на британския външен министър Дейвид Лами

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп убеди "Кока-Кола" да замени подсладителя с тръстикова захар

В изявление "Кока-Кола" благодари на Тръмп за "ентусиазма му към нашата култова марка" и допълни, че скоро ще сподели "повече подробности за новите иновативни предложения в продуктовата гама на "Кока-Кола"

Прочетете повече прочетете повече

Фридрих Мерц планира да подпише приятелско споразумение в Лондон днес при първото си посещение във Великобритания като г

Основните точки в договора от 27 страници са свързани със засилване на сътрудничеството в областта на отбраната и външните работи, както двете държави се задължават да се отбраняват взаимно, ако едната от тях бъде нападната

Прочетете повече прочетете повече

Израелски учени доказаха, че растенията говорят с животните чрез звуци, които хората не могат да чуят

Още в предишно свое изследване от 2023 г. екипът доказа, че когато растенията страдат от суша или физическа деформация, издават ултразвук чрез процес, наречен кавитация

Прочетете повече прочетете повече

"Уверен съм, че можем да направим ООН отново велика", каза номинираният от Тръмп за постоянен представител на САЩ към ор

Бившият командос и член на Камарата на представителите от щата Флорида е един от последните номинирани от Тръмп, който все още не е утвърден от горната камара на Конгреса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени