
Германия отбеляза 81 г. от опита за покушение над Хитлер. По този повод в речи по време на церемония в мемориала "Пльотцензе" в Берлин, на чието място нацистите в Германия са извършвали екзекуции, бяха отправени призиви към обществеността да не се подава на историческа амнезия в контекста на нарастващата популярност на крайната десница, предаде ДПА, цитирана от БТА.
На 20 юли 1944 г. Клаус Шенк Граф фон Щауфенберг се опитва да свали нацисткия режим, като поставя бомба във военната щабквартира на Адолф Хитлер на Източния фронт - в Растенбург, Прусия (днес град Кенштин, Полша). След като заговорът, останал в историята като Операция "Валкирия", се проваля, Щауфенберг и още трима души са екзекутирани. Нацисткият режим извършва поредица от убийства на заподозрени в участие в опита за преврат.
"Днес отново виждаме (...) как отровата на омразата, на расизма и на дискриминацията прониква и се проявява в публичната агресия, не на последно място в езика на общуване, чрез обиди и съзнателна игра със символите на нацистката пропаганда", каза Матиас Брант, чийто баща Вили Брант беше канцлер на Германия.
Речта на Матиас Брант бе водеща в събитието по повод 81-вата годишнина от опита за покушение над Хитлер през 1944 г., извършен около година преди края на Втората световна война. Брант-младши припомни редица дефиниции, използвани от нацистите, отбелязвайки, че те все по-често влизат наново в употреба. Той предупреди, че бездействието е равносилно на решение да извърнеш глава настрана и да оставиш нещата да вървят по своя път.
Бащата на Матиас - Вили Брант, бяга в Норвегия през 1933 г., за да се спаси от гоненията на нацистите. По-късно той се завръща в Германия и е избран за канцлер начело на лявоцентристко правителство през 1969 г.