Германия спира доставката на изтребители Eurofighter за Турция

Причината е ареста на кмета на Истанбул Имамоглу

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon Източник: Pinterest

Германското служебно правителство, ръководено от социалдемократите и зелените, е блокирало планирания износ на около 40 изтребители Eurofighter Typhoon за Турция, съобщи германската медия Handelsblatt.

 

Основната причина за спирането на лиценза за износ е арестът на турския опозиционер Екрем Имамоглу по обвинения в корупция, който официални лица от Берлин определиха за "атака срещу турската демокрация". Имамоглу беше арестуван на 23 март.

Макар отиващият си канцлер Олаф Шолц да подкрепи износа на въоръжение за Турция по време на посещението си в Истанбул през октомври 2024 г., арестът на Имамоглу предизвика обрат.

 

Преди това Шолц бе заявил: "Турция е член на НАТО и затова ние многократно вземаме решения, водещи до конкретни доставки", припомня БГНЕС.

 

Още от "Светът"

Доналд Тръмп: САЩ започват незабавна блокада на Ормузкия проток

Тръмп се стреми да упражни стратегически контрол върху водния път, отговорен за транспортирането на 20% от световните доставки на петрол преди войната, надявайки се да отнеме ключовия лост на въздействие на Иран

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени