Германският канцлер Олаф Шолц днес уволни финансовия си министър и каза, че ще иска гласуване на вот на доверие на правителството през януари, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Изявлението на Шолц предизвика политически хаос в най-голямата европейска икономика само часове след като Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ.
Засега не е ясно дали либералната Свободна демократическа партия (СвДП) на Линднер ще напусне коалицията, отбеляза Асошиейтед прес. Днешното уволнение слага край на продължилите с месеци спорове за бюджетната политика и посоката на развитие на германската икономика, докато популярността на правителството потъваше, а крайнодесни и крайнолеви формации отбелязаха възход.
"Нуждаем се от правителство, което е способно да действа, което има силата да вземе необходимите решения за нашата страна", каза Шолц пред журналисти.
Той обясни, че е уволнил Линднер заради спънките, които е правил по време на обсъжданията на бюджета и го обвини, че е поставил партийните интереси пред държавните, като е блокирал законодателството с фалшиви основания.
Олаф Шолц съобщи, че възнамерява да протегне ръка към опозиционния лидер Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз (ХДС), за да се опитат заедно да потърсят решение на наболелите проблеми, свързани с германската икономика и отбрана, предаде ДПА.
Шолц посочи, че иска да предложи на Мерц възможност за конструктивно сътрудничество по два или повече въпроса, "които са от ключово значение за страната, сред тях са бързото укрепване на икономиката и отбраната" на Германия.
Германският канцлер предприе тази стъпка само ден след като републиканецът Доналд Тръмп беше избран за президент на САЩ, а Европа се опитва да формира единен отговор по въпроси от евентуални нови американски мита до войната на Русия в Украйна и бъдещето на НАТО.
Правителствената криза идва в критичен момент за Германия, със сриваща се икономика, остаряваща инфраструктура и неподготвена армия. Политическият трус може да подхрани нарастващия гняв срещу германските традиционни партии в полза на нови популистки движения, включително и на антимигрантската "Алтернатива за Германия".
Франция също е изправена пред политическа несигурност след предсрочните избори тази година, а сътресенията в двете най-големи икономики на Европейския съюз могат да попречат на усилията за задълбочаване на интеграцията на блока в момент, когато той е изправен пред предизвикателства от изток и запад.
В коалицията има остри противоречия относно това какъв е най-добрият начин да се спаси най-голямата икономика в Европа, която е изправена пред втора година на спад и криза в икономическия си модел след края на вноса на евтин газ от Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. и на фона на нарастващата конкуренция от страна на Китай.
СвДП на Линднер предложи орязване на обществените разходи, намаляване на данъците и по-малко регулации. Формацията поиска и забавяне на прехода на Германия към въглеродно неутрална икономика.
Социалдемократите на Шолц и "Зелените", въпреки че бяха в противоречие помежду си по някои въпроси, бяха единодушни, че са необходими целенасочени държавни инвестиции.
Министърът на икономиката Роберт Хабек от партия "Зелените" в понеделник направи сериозна отстъпка пред СвДП, като се съгласи средствата, предназначени за субсидии за нов завод за чипове да бъдат използвани за запълване на дупката в бюджета.