Инфлацията в еврозоната удари нов рекорд - надхвърли 10 %

Европейската централна банка, чиято основна цел е да контролира инфлацията, ще продължи да повишава лихвите през следващите месеци в опит да намали цените

Еврозона
Еврозона Източник: Zonanews

Инфлацията в еврозоната се повиши над нивото от 10% през месец октомври, подчертавайки сериозността на кризата с разходите за живот в региона и засилвайки натиска върху Европейската централна банка. Според предварителните данни на Евростат общата инфлация достига 10,7% на годишна база през приключващия месец, което е най-високата стойност от създаването на еврозоната. През последните 12 месеца, блокът от 19 страни е изправен пред по-високи цени, особено на енергията и храните. Цените започнаха да растат още по-бързо след нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари, пише CNBC.

 

Разходите за енергия се очаква да достигнат най-висок годишен ръст през октомври, скачайки с 41,9% на годишна база спрямо 40,7% през септември. Цените на храните, алкохола и тютюна също се повишиха през същия период, като скочиха с 13,1% спрямо 11,8% през предходния месец. "Инфлацията скочи отново през октомври и е истински хелоуински кошмар за ЕЦБ", казват анализатори от Pantheon Macroeconomics.

 

"Продължаващият скок на потребителските цени и все още устойчивото вътрешно търсене през лятото показват риск Европейската централна банка да повиши лихвите със 75 базисни пункта през декември, вместо с 50 базисни пункта, както се очаква в момента.", предупреждава Саломон Фидлър, икономист в Berenberg, цитиран от Expert.

 

Покачването на инфлацията в еврозоната се дължи на по-бързия ръст на цените в отделните държави. В Италия общата инфлация се покачи до 12,8% на годишна база, надхвърляйки очакванията на анализаторите. В Германия потребителските цени са скочили до 11,6%, а във Франция цифрата им достига 7,1%.

 

Различните стойности са израз на мерките, предприети от националните правителства, както и нивото на зависимост, което нациите имат или са имали от руските въглеводороди. Има обаче страни от еврозоната като Естония, Латвия и Литва, в които инфлацията е нараснала с над 20%.

 

Европейската централна банка, чиято основна цел е да контролира инфлацията, ще продължи да повишава лихвите през следващите месеци в опит да намали цените. Миналата седмица паричната институция повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта за втори пореден път, а ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард призна, че вероятността от рецесия в еврозоната се е засилила.

 

Данните за растежа, публикувани в понеделник, показват растеж на БВП (брутен вътрешен продукт) от едва 0,2% за еврозоната през октомври. Това е след като регионът нарасна със скорост от 0,8% през второто тримесечие. Само Белгия, Латвия и Австрия регистрират нива на БВП под нулата. 

 

Досега 19-членният блок успя да избегне рецесията, но забавянето на икономиката е очевидно. Няколко икономисти прогнозират, че ще има свиване на БВП през текущото тримесечие.

 

"Увеличението на БВП на еврозоната през третото тримесечие не променя нашето мнение, че еврозоната е на прага на рецесия. Но тъй като инфлацията е скочила до доста над 10%, ЕЦБ ще даде приоритет на ценовата стабилност и ще продължи с повишаването на лихвените проценти", казва Андрю Кенингам, главен икономист за Европа в Capital Economics.

Още от "Светът"

Протестиращите в Абхазия превзеха сградите на парламента, президентството и правителството

Междувременно от пресслужбата на президента съобщиха, че канцеларията му готви документ за изтегляне от парламента на законопроекта за ратификация на споразумението с Русия, който трябваше да бъде гласуван днес

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп съобщи, че е избрал Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването и хуманитарните въпроси

Кенеди, бивш демократ, който се кандидатира като независим в тазгодишните президентски избори, се оттегли от надпреварата, след като се сключи сделка да подкрепи Тръмп, а в замяна да получи роля в здравната политика на правителството му

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени