ISW: Кремъл ще трябва да промени начина, по който води войната в Украйна, за да запази стабилността на режима

Руската армия изтощава икономиката на страната

Кремъл
Кремъл Източник: РИА Новости

Русия страда от икономически проблеми и липса на човешки ресурси. Това може да принуди руския диктатор Владимир Путин да промени начина, по който се води войната, или да намери начин да осигури ресурси за поддържане на стабилността на режима си.

 

"Разходите за поддържане на войната ще растат, тъй като Русия продължава да харчи човешки и материални ресурси на фронта. Руските ресурси са ограничени и Путин не може да пренебрегва тези разходи за неопределено време. Руската икономика ще достигне точката на прегаряне. Тази точка на прегаряне ще причини огромни щети на руското общество, което може да принуди Путин да вземе важни решения за това как да финансира руската война или да промени начина, по който се води войната, за да поддържа стабилността на своя режим",  отбелязват  от вашингтонския Институт за изследване на войната.

 

Както беше добавено, икономиката на агресора и неговите военни усилия са под нарастващ натиск. Това ще създаде все по-остри предизвикателства за Кремъл по отношение на способността му да поддържа войната в дългосрочен план.

 

The Washington Post съобщи на 27 октомври, че руската икономика е застрашена от прекалено високите военни разходи. Руските компании изкуствено повишават заплатите при търсенето на работна ръка, за да бъдат конкурентоспособни. 

 

Washington Post цитира ръководителя на Руската централна банка Елвира Набиулина, която предупреди през юли 2024 г., че работната сила и производственият капацитет на Русия са "почти изчерпани". ISW наскоро съобщи, че руските регионални власти значително увеличават еднократните бонуси за подписване на договор за руски военнослужещи, за да поддържат скоростта на събиране на въоръжени сили (около 30 000 войници на месец). Русия няма неизчерпаем военен резерв.

 

"Това подчертава факта, че Русия не разполага с безкраен резерв от работна ръка и трябва финансово и социално да се съобразява с все по-нарастващите разходи за попълване на загубите на фронта чрез различни начини на разгръщане на въоръжените сили. Путин най-вероятно смята, че обявяването на нова вълна от частична мобилизация или въвеждането на обща мобилизация би било твърде скъпо за неговия режим и затова прибягва до усилия за криптомобилизация, които изглежда оказват все по-голям натиск върху руската военновременна икономика", се казва в доклада.

 

Неотдавнашното появяване на севернокорейски войски в Русия и докладваното им разполагане в зоната на бойните действия в Курска област допълнително подсказва, че цялата система за генериране на сили на Путин е много слаба.

Още от "Светът"

Казусът със страховитите германски ракети Taurus се обръща - в Бундестага се оформя мнозинство за изпращането им в Украй

Според лидера на парламентарната фракция на СвДП Кристиан Дюр, Германия трябва да последва примера на САЩ, като позволи удари с голям обсег срещу Русия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени