Кандидат-президентът на Румъния Джордже Симион: "Русия е най-голямата заплаха за нашия народ"

Лидерът на АУР защитава прозападна позиция и настоява, че Путин е "военнопрестъпник", въпреки забраната му за влизане в Украйна и Молдова

Джордже Симион
Джордже Симион Източник: EPA-EFE

Кандидатът за президент на Румъния от крайнодясната партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион заяви, че "Русия е най-голямата заплаха за нас като народ" и подчерта, че никога не се е въздържал да нарича руския президент Владимир Путин "военнопрестъпник", съобщава новинарският сайт Зиаре, предава БТА.

 

Симион твърди, че публично критикува Руската федерация още от 2014 г., когато Русия анексира Крим. По негови думи това действие е "потъпкало безброй международни споразумения".

 

"Русия носи отговорност за агресивната война в Украйна", подчерта лидерът на АУР в интервю за радио Европа ФМ, коментирайки проруските възгледи на бившия кандидат за президент Калин Джорджеску, към чиито избиратели Симион сега се стреми.

 

"Още от декември 2022 г. заявявам, че Владимир Путин е военнопрестъпник", допълни той.

 

Симион обяви кандидатурата си за президентските избори, след като Конституционният съд окончателно отхвърли кандидатурата на независимия Джорджеску, дотогава подкрепян от АУР и националистическата партия "Партия на младите хора" (ПОТ).

 

Попитан как може да заеме президентски пост, след като е обявен за персона нон грата в Молдова и Украйна, Симион отговори, че това се дължи на подкрепата му за обединение между Румъния и Молдова.


"Забраниха ми достъп заради унионисткия ми дискурс - заради мирната ми борба за сближаване на двата бряга на река Прут", каза той.

 

Симион е сочен от някои социологически проучвания като фаворит за първия кръг на президентските избори, които ще се проведат през май. Според изданието Журналул, той има забрана да влиза в Молдова и Украйна съответно до 2028 и 2029 г., заради действия, считани от двете държави като заплаха за тяхната териториална цялост и суверенитет.

Още от "Светът"

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вероятно ще внесе съдебен иск срещу Би Би Си следващата седмица в САЩ

Би Би Си, която призна, че монтажът на речта на Тръмп е бил плод на "грешна преценка", изпрати в четвъртък лично извинение на американския президент, но заяви, че той няма правно основание да съди медията

Прочетете повече прочетете повече

Пийт Хегсет обяви военна операция за противодействие на накротрафика в Западното полукълбо

Не е напълно ясно дали Хегсет е дал ново наименование на текущите операции на САЩ в близост до Венецуела и отвъд нея, или дали това е стартът на нова, разширена мисия

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп подписа закона за край на бюджетната парализа в САЩ

С 222 на 209 гласа контролираната от Републиканската партия долна камара на американския парламент гласува да се възобнови продоволствената помощ, да се заплати на стотици хиляди държавни служители и да се съживи системата на въздухоплавателния контрол, в която бе изпаднала в хаос

Прочетете повече прочетете повече

Камарата на представителите в САЩ ще гласува за работата на правителството

В понеделник през нощта Сенатът одобри споразумението между демократите и републиканците, като председателят на Камарата Майк Джонсън изрази надежда, че законът ще бъде приет

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени