Мерц похвали стъпката на Тръмп за увеличаване на оръжейните доставки за Украйна

С президента Тръмп обсъждахме това няколко пъти през последните дни. Уверих го, че Германия ще играе активна роля, написа вчера Мерц в социалната мрежа "Екс"

Фридрих Мерц и Доналд Тръмп
Фридрих Мерц и Доналд Тръмп Източник: The White House

Германският канцлер Фридрих Мерц похвали плановете на американския президент Доналд Тръмп да доставя оръжия на Украйна "в големи мащаби", предаде ДПА.

 

"С президента Тръмп обсъждахме това няколко пъти през последните дни. Уверих го, че Германия ще играе активна роля", написа вчера Мерц в социалната мрежа "Екс".

 

Тръмп заяви, че САЩ ще доставят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", за да помогнат на Киев да се бори с руската инвазия, но Европейският съюз ще покрие разходите. Преди това Мерц вече беше изразил готовността на Германия да закупи системи "Пейтриът" от САЩ за Украйна.

 

Според медийни публикации става въпрос за две системи, като едната ще бъде финансирана от Норвегия. Украйна има нужда от общо 10 такива системи.

 

"Правим го в наш собствен интерес", каза Мерц и допълни: "Това ще помогне на Украйна да се защити от бомбения терор на Русия. Само по този начин ще се засили натискът върху Москва, за да се договори най-накрая мир. В крайна сметка демонстрираме, че се държим заедно като партньори в политиката за сигурност".

 

В момента бързо се уточняват подробностите, добави Мерц, като отбеляза, че германското правителство е в контакт със своите партньори.


Германският министър на отбраната Борис Писториус е във Вашингтон за разговори по въпроса, посочва ДПА.

Самият Писторуис каза след среща с американския си колега Пийт Хегсет, че доставката на системи "Пейтриът" на Украйна ще отнеме месеци.


Източник: БТА

Още от "Светът"

Най-малко 27 палестинци загинаха при израелски нападения в ивицата Газа тази сутрин, съобщи гражданската защита на анкла

Говорител на службата заяви, че ударите са били нанесени в ранните часове на днешния ден и са поразили предимно домове и бежански лагери.

Прочетете повече прочетете повече

Макрон: ЕС трябва да се подготви за ответни мерки срещу митата на Тръмп

Инструментът на ЕС срещу принудата (ACI) позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени