НАТО стартира мащабен проект за разработване на далекобойни оръжия без участието на САЩ

Недостигът на възможности за удари на далечни разстояния в Европа отдавна е проблем за НАТО

Франция, Великобритания, Германия
Франция, Великобритания, Германия Източник: Shutterstock

Великобритания, Франция и Германия стартираха инициатива на НАТО на стойност $50 милиарда, насочена към стимулиране на разработването на далекобойни оръжия без участието на САЩ, за да се преодолее разликата в област, където Русия е значително напред, съобщава Bloomberg.

 

"През следващото десетилетие тези три страни, заедно с други европейски съюзници, ще работят за разработване на ударни системи, способни да поразяват точно цели на разстояние над 2000 километра – точно такива възможности в момента липсват в европейските арсенали", добавя се в доклада.

 

Според представители на британското правителство тази програма ще координира експертизата, технологичния напредък и индустриалния потенциал между участващите страни. "Германската ракета Taurus и британско-френската крилата ракета Storm Shadow/SCALP, способни да поразяват цели на разстояние до 500 километра, са единствените две далекобойни оръжия от този тип в Европа. Броят им обаче е намален поради прехвърлянето на тези ракети на Украйна, която ги използва за поразяване на руски енергийни и военно-промишлени съоръжения", припомня изданието.

 

Bloomberg добавя, че недостигът на далекобойни ударни способности в Европа отдавна е източник на безпокойство в НАТО, което се засили, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп отмени планираното разполагане на ракети BGM-109 Tomahawk в Германия. Такива оръжия са в недостиг поради войната с Иран, по време на която бяха изстреляни стотици от тези ракети.

 

"Тази инициатива, ръководена от Обединеното кралство, ще ни позволи да засилим сътрудничеството, обединявайки европейските съюзници, за да гарантираме безопасността и сигурността на НАТО за години напред", заяви британският премиер Киър Стармър. Освен това Обединеното кралство ръководи програмата Breakstop, която има за цел да разработи по-евтини и по-компактни оръжия тип Storm Shadow за Украйна, които не разчитат на никакви американски компоненти или данни.

Още от "Светът"

Анкара събира лидерите на НАТО на двудневна среща на върха, Тръмп настоява за "лоялност"

Двудневната среща ще се проведе в президентския комплекс "Бештепе" и ще бъде втората среща на върха на НАТО, организирана от Турция след форума в Истанбул през 2004 г.

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп отправи нова словесна атака срещу Мелони, публикувайки нейна снимка с надпис "Нужна е ограничителна заповед"

Лидерът на италианската центристка партия "Действие" Карло Календа обаче се застъпи за Мелони, наричайки Тръмп "жалък и дребен хулиган"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени