От F-35 до облака на Amazon: Зависимостите на Германия и Европа от САЩ

Зависимостите от САЩ обхващат почти всички сфери

САЩ-Европа
САЩ-Европа Източник: Zonanews

През 2019 г. се случи събитие, което остана в паметта на специалистите в дигиталния сектор. След като Доналд Тръмп – тогава в първия си мандат – с президентската заповед 13884 ограничи достъпа до продукти и услуги на американски компании във Венецуела, софтуерният гигант Adobe обяви, че ще блокира достъпа на всички свои потребители в страната. Особено силен беше шокът в творческите среди, които масово разчитат на графичните и фотографските програми на Adobe. В крайна сметка до пълно изключване не се стигна, но епизодът ясно показа колко далечни последици може да има едно решение, взето в Овалния кабинет.

 

Днес мишена на подобен подход стават европейците. Заплахите за мита във връзка с Гренландия засега са оттеглени, но несигурността около следващите ходове на Тръмп остава. В Берлин все по-активно се обсъжда как ЕС и Германия могат да станат по-малко уязвими, пише "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". В този контекст се появява понятието "де-рискинг" – термин, използван досега основно по отношение на Китай. Вече обаче и зависимостите от Съединените щати се разглеждат критично. "Нужно е ново и стратегическо мислене", заяви неотдавна президентът на Федерацията на германската индустрия (BDI) Петер Лайбингер. Апелът му беше насочен както към политиката, така и към бизнеса.

 

Самолет F-35
Самолет F-35 Източник: Pinterest

От F-35 до облачните услуги
Зависимостите от САЩ обхващат почти всички сфери. На първо място стои отбраната. От създадения през 2022 г. специален фонд за Бундесвера германското министерство на отбраната поръча бойни самолети F-35 на стойност около 10 млрд. евро, като не се изключват и допълнителни покупки. От месеци се дискутира дали САЩ биха могли дистанционно да деактивират самолетите чрез т.нар. "kill switch", но сравними по възможности европейски алтернативи липсват. Същото важи и за сателитната мрежа Starlink на Илон Мъск – без нея защитата на Украйна би била още по-трудна.

Вниманието обаче е насочено и към цивилния сектор.

 

Amazon
Amazon Източник: Zonanews

Според проучване на ИТ асоциацията Bitkom от ноември 51% от германските компании са "силно зависими" от САЩ в областта на дигиталните технологии. 60% от анкетираните заявяват, че имат малко или никакво доверие към САЩ – дял, който вече се доближава до недоверието към Китай. Пазарът на облачни услуги за съхранение на големи обеми данни е доминиран от Amazon, Microsoft и Google. Не беше случайно, че канцлерът Фридрих Мерц в края на септември участва в събитие на групата Schwarz, която освен Lidl развива и германска облачна платформа. "И до днес сме прекалено зависими от хардуер и софтуер, най-вече софтуер от Съединените щати", заяви той тогава.

 

Къде е европейската алтернатива?
Зависимостите се простират и в други сфери. Водещите компании за кредитни карти са американски, а платежният гигант PayPal има около 35 млн. клиенти в Германия, докато европейската алтернатива Wero – едва около два милиона. Към това се приспада и енергетиката. След спирането на руските газови доставки Германия увеличи вноса на втечнен природен газ, като 96% от тези доставки идват от САЩ. Засега LNG представлява около 10% от газовия внос, но ЕС вече се ангажира да увеличи покупките от Съединените щати.

 

Pay Pal
Pay Pal Източник: Shutterstock

Какво да се прави в тази сложна ситуация? "Трябва да се премине към решителни действия", казва Ралф Бринкхаус, председател на работната група по дигитализация към парламентарната група на ХДС/ХСС. Според него заплахите за мита във връзка с Гренландия са били "много силен сигнал за събуждане". Бринкхаус предупреждава, че не може да се изключи опцията за използване на дигиталните и финансовите зависимости като средство за натиск и настоява суверенитетът да стане водещ критерий при всички обществени поръчки – от ИИ модели и облачни услуги до офис софтуер. Държавата може да действа като основен клиент и да подкрепи европейските доставчици.

 

Трудният път към независимост
Подобно мнение изразява и Арманд Цорн, заместник-председател на парламентарната група на ГСДП по икономическите въпроси. Той посочва, че вече съществуват конкурентни алтернативи – като ИИ решенията на френската компания Mistral, облачните услуги на групата Schwarz и офис софтуера openDesk. Във финансовия сектор плановете за дигитално евро се разглеждат като ключов проект за по-устойчива платежна инфраструктура. Необходима е обаче "обща мобилизация на политиката, бизнеса и науката".

 

Де-рискингът обаче не е лесен. Според заместник-председателя на групата на ХДС/ХСС по икономическите въпроси Зеп Мюлер Европа би могла сравнително бързо да постигне по-голяма дигитална и финансова независимост, но това би изисквало сериозна адаптация. Европейските алтернативи често са по-малко удобни от продуктите на американските лидери. Пример за това е Шлезвиг-Холщайн, където администрацията започна преход от Microsoft Windows към софтуер с отворен код. При прехвърлянето на електронната поща възникнаха сериозни проблеми, а част от служителите продължават да усещат липсата на познати функционалности.

 

Промяна в нагласите
Според президента на BDI Петер Лайбингер промяната вече е започнала. "Много компании търсят европейски облачни решения", отбелязва той и уточнява, че освен надеждността и цената все по-важен става въпросът за политическата сигурност. И в Германската търговско-индустриална камара се споделя мнението, че намаляването на зависимостите е необходимо, макар че в отбраната ще е нужен дълъг преход заради дълбоките трансатлантически връзки.

 

В Берлин предизвика изненада решението на федералното правителство да разреши на американската компания Sunoco да придобие най-големия германски оператор на складове за горива TanQuid. Sunoco е контролирана от Келси Уорън – близък до Тръмп бизнесмен. От министерството на икономиката защитиха сделката с аргумента, че са наложени строги условия за гарантиране на доставките, без да уточняват подробности. 


Източник: БГНЕС

Още от "Светът"

Нидерландското разузнаване съобщи, че свързани с Русия хакери се опитват да получат достъп до акаунти в Signal и WhatsAp

Приложения за съобщения като Signal и WhatsApp, въпреки тяхното криптиране от край до край, не трябва да се използват като канали за предаване на класифицирана, поверителна или чувствителна информация

Прочетете повече прочетете повече

Моджтаба Хаменей беше обявен официално за нов върховен лидер на Иран

Моджтаба е духовник от среден ранг със силни връзки с могъщия Корпус на гвардейците на ислямската революция. Той отдавна е възприеман от фактори в иранските управляващи кръгове като потенциален приемник на баща си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени