Протести блокираха цяла Сърбия

Рлотестите са срещу плана на британско-австралийската компания "Рио Тинто" да открие мина за добив на литий в западна Сърбия

Протести блокираха цяла Сърбия
Протести блокираха цяла Сърбия Източник: Twitter
В Сърбия втора поредна седмица недоволни блокираха пътища в повече от 50 населени места. На някои места се стигна до конфликти и инциденти. Протестите се организират с искане да бъдат освободени всички арестувани по време на предишните демонстрации, да се изтеглят Законът за отчуждаването на частна собственост и Законът за референдума и народната инициатива. И двете законодателства са свързани с реализирането на плана на британско-австралийската компания "Рио Тинто" да открие мина за добив на литий в западна Сърбия, съобщи БНР.
 
Блокадите започнаха в 14 часа и продължиха точно час. За разлика от миналата седмица нямаше сблъсъци с полиция и арести. На днешните протести на 10 места в столицата Белград гражданите блокираха движението основно пеша и не използваха автомобили, както в останалите части на страната. Централно място на блокадата е мостът "Газела", както и миналата събота.
 
Блокади имаше и на Мостарския възел и от страната на Нови Белград. Блокади имаше и в 50 сръбски града. На днешните протести беше отправено искане и да бъдат освободени всички арестувани по време на предишните демонстрации, оттегляне на Закона за експроприацията и на Закона за референдума и народната инициатива.
 

При предишната акция блокирането на движението предизвика сериозни сътресения сред обществеността, като на места се стигна и до физическа саморазправа. Този път лек инцидент имаше само в Нови сад, където група млади мъже излязоха от спрелите автомобили и влязоха в сблъсъци с други граждани.

 

Екозащитни организация критикуват управляващите, че занижават прага за провеждане на референдум с цел да позволят по лесното отчуждаване на собственици, което според тях позволява на чужди компании да заобикалят недоволството на местното население за реализиране на своите проекти.

 

Според властите промените в законодателството са необходими заради инфраструктурни проекти. Във фокуса на вниманието е мината за добив на литий - проект на британско-австралийската компании Рио Тинто, за която протестиращите твърдят, че ще унищожи земеделските земи и ще замърси водите в Западна Сърбия.

Още от "Светът"

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Вътрешният министър на Германия не иска да се бърза със забрана на партията "Алтернатива за Германия"

През последните години партията печели популярност, използвайки общественото недоволство от икономическата ситуация и нарастващата тревога по въпросите на имиграцията

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени