Русия е по-добре подготвена за война от НАТО

Институтът за отбранителни изследвания на Швеция използва военен симулатор, за да оцени съотношението на силите между НАТО и Русия. В хода на тази симулация Русия атакува балтийските държави през Белорус

Русия е по-добре подготвена за война от НАТО
Русия е по-добре подготвена за война от НАТО Източник: Shutterstock

НАТО не е достатъчно добре подтовена за война, страните от Алианаса не провеждат достатъчно учения, силите им са твърде разсредоточени, а военният потенциал е неравномерно разпределен. Това са част от страховитите констатации в доклад на шведския Институт за отбранителни изследвания (FOI). Решението, което аналитиците от института дават не е непременно в допълнително нарастване на войските на алианса. Те смятат, че е достатъчно тези сили да станат по-гъвкави и с по-бърза готовност да реагират. "Президентът Обама направи историческа крачка и започна преметването на американските войски по-близо към руските граници - например в Балтика и Полша. Доналд Тръмп продължи в тази посока, въпреки критичните си изказвания за НАТО", пише още в доклада. Въпреки това Русия запазва известни военни преимущества:
"Поради това, че на НАТО й е нужно повече време за реакция, то Русия, която се намира недалеч от нашите граници разполга с явно преимущество", обяснява Кристър Палин, ръководител на изследователския проект и един от редакторите на доклада. И продължава: "Това преимущество ще продължи достатъчно дълго - поне дотогава, докато САЩ не се намесят със значителни сухопитни сили. А за това неминуемо ще трябват няколко месеца". 

 

Симулация на военни действия
Институтът за отбранителни изследвания на Швеция използва военен симулатор, за да оцени съотношението на силите между НАТО и Русия. В хода на тази симулация Русия атакува балтийските държави през Белорус. Какви са изводите? Въпреки скорошните уверения на ръководители на НАТО, ситуацията се оказва същата като през 2017 г., или резултатът е, че ако Русия атакува внезапно балтийските съюзници в НАТО, то тя има огромен шанс да направи това успешно. 

 

Увеличаването на военните разходи
Макар че НАТО увеличи разходите си за отбрана и все повече се приближава до границите на Русия, това засега не се отразява на баланса на силите. "В значителната си част картината остава неизменна и като способност на войските да действат, и като качество. Макар че днес НАТО е изнесла напред своите позиции и силите на Алианас присъстват там, където ги нямаше например през 2014 г. Това безспорно отразява една положителна промяна. Не е трудно да с енаправят още няколко стъпки, които биха могли да повишат шансовете за успех на Запада", продължават изследователите от Института по отбранителни изследвания на Швеция. И за постигането на тези цели не е нужно да се увеличава числеността на войските на Алианса. Препоръката е да се постигне ниво на по-бързо реагиране от войските на членовете на НАТО, докато тяхната численост не се увеличава. 

 

Силни ВВС и ВМС
Главното предимство на НАТО е превъзходството във въздуха и по море. лавният проблем - че войските на пратньорите в НАТО са силно разследоточени в много държави. Докладът констатира, че те имат "ниска готовност, не са подготвени за реална война и не са обучени да водят реални бойни действия". Важно е да с еподчертае, че в симулацията, извършена от FOI не са включени възпиращите ядрени сили, които притежават САЩ, Франция, Великобритания и Русия. 

 

Западът трябва да даде приоритет на подобряване на възможностите си в краткосрочен аспект. "Необходими са инвестиции в колективната отбрана в дългосрочен аспект, но те няма да помогнат да се възпира Русия в краткосрочен такъв. Западът направи известни увеличения на военните си разходи от 2014 г. насам (след руската агресия срещу Украйна и анексията на Крим, бел.ред.) и поради това рязкото им увеличение в близък план е невъзможно. Допълнителни големи увеличения на отбранителните разходи са малко вероятни в близко бъдеще, главно поради различните възприятия за отбранителните нужди от страна на различните държави в НАТО", допълва Кристър Палин. 

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени