САЩ одобриха предаването на стотици ракети за РСЗО HIMARS и за ПВО системи Patriot на Украйна

Сега тя разполага с осем ПВО системи Patriot, но само шест от тях са оперативни

ЗРК Пейтриът (Patriot) за Украйна
ЗРК Пейтриът (Patriot) за Украйна Източник: EPA

САЩ са разрешили на Германия да прехвърли на Украйна 100 ракети за системите за противовъздушна отбрана Patriot и 125 ракети с далечен обсег за реактивните системи за залпов огън (РСЗО) HIMARS и MARS II, пише The New York Times, цитирайки представител на Конгреса на САЩ. Въпреки че тези боеприпаси принадлежат на Бундесвера, доставката им в други държави трябва да бъде съгласувана със САЩ като държава производител.

 

Американска реактивна система за залпов огън HIMARS
Американска реактивна система за залпов огън HIMARS Източник: Military.com



Самата Украйна има остра нужда от ПВО системи Patriot, тъй като те са единствените, които могат ефективно да свалят руски балистични ракети. Сега тя разполага с осем такива системи, но само шест от тях са оперативни. Другите две са в ремонт.

 

През април германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че Берлин все още няма възможност да прехвърли на Киев допълнителни системи Patriot, но обеща да достави 30 ракети за американските системи, които вече са на разположение на ВСУ, и четири германски системи за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM. През януари в Полша от Израел бяха транспортирани още 90 ракети Patriot за последващо прехвърляне в Киев, пише Axios.

 

Германските ПВО комплекси IRIS-T
Германските ПВО комплекси IRIS-T Източник: Telegram

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да закупи 10 ракети Patriot от САЩ за 15 млрд. долара. Това предложение обаче остана без отговор. Въпреки това, на фона на отказа на Русия от безусловно прекратяване на огъня и засиления обстрел на украинските градове, довел до многобройни жертви, западните съюзници са започнали преговори за прехвърляне на допълнителни ракети Patriot на Киев, съобщи източник на Ройтерс. Страните възнамеряват да постигнат съответното споразумение преди срещата на върха на НАТО в края на юни.


Също така до лятото Украйна трябва да получи една система Patriot от Израел, чиято доставка е съгласувана с Белия дом при президента Джо Байдън, твърдят събеседници на NYT сред американските официални лица. Зеленски отбеляза, че за пълната защита на страната са необходими 25 такива ЗРК. По данни на Международния институт за стратегически изследвания в света се експлоатират около 186 ЗРК . Една трета от тях се използват от САЩ, а около 40 - от европейски държави, включително Украйна.


Новата система Patriot се състои от пет до осем пускови установки, всяка от които е оборудвана с четири ракети-прехващачи. Цената на един снаряд се оценява на 4 млн. долара, а на самата система - на 1 млрд. долара.

Още от "Светът"

Още две системи "Пейтриът" са разположени за защита на украинските градове и критична инфраструктура

Министерството на отбраната отбелязва, че Patriot е способен да поразява широк спектър от въздушни цели, особено аеродинамични и балистични, включително високоскоростни

Прочетете повече прочетете повече

САЩ съобщиха за нови удари по плавателни съдове, превозващи наркотици, бяха убити още петима трафиканти

САЩ бяха нанесли във вторник удари по три плавателни съда в международни води по подозрения в превоз на наркотици, обяви по-рано вчера Южното командване на американската армия

Прочетете повече прочетете повече

Фон дер Лайен: Поздравления, България! Може да се гордеете с постигнатото!

Еврото ще донесе ползи за българския народ, като улесни плащанията и пътуванията. То ще даде нови възможности за българския бизнес и допълнително ще подсили гласа на България в Европа

Прочетете повече прочетете повече

"Добре дошла, България" грейна върху сградата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинното шоу ще бъде прожектирано върху стъклената фасада на седалището на ЕЦБ във Франкфурт, където всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни

Прочетете повече прочетете повече

ЕС предупреди Китай за военните учения около Тайван

Припомняме, че Китай изстреля ракети в морските пространства северно и южно от Тайван и разположи нови десантни кораби, бомбардировачи и разрушители във втория ден на най-мащабните си военни учения досега

Прочетете повече прочетете повече

САЩ отмениха санкциите си срещу бившата заместник-председателка на "Сбербанк" Александра Бурико

Бурико бе сред членовете на борда на директорите на "Сбербанк", които напуснаха финансовата институция малко след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени