
Рестарт по проект на Щази
САЩ разработват проект за рестартиране на руския газопровод "Северен поток 2" към Европа с подкрепата на американски инвеститори и това показва широкия обхват на сближаването на Доналд Тръмп с Москва.
Според източниците на Financial Times това е план на Матиас Варниг, бивш офицер на Щази в Източна Германия и близък приятел на Владимир Путин, който до 2023 г. управляваше компанията майка на "Северен поток 2". Според събеседниците на изданието планът на Варниг включва работа с екипа на Тръмп чрез американски бизнесмени.
"Според официални лица във Вашингтон някои членове на администрацията на Тръмп са наясно с инициативата за привличане на американски инвеститори и я разглеждат като част от усилията за възстановяване на отношенията с Москва", пише FT.

По-специално, според един от източниците, запознати с преговорите разкрива, че един от ръководените от САЩ инвеститорски консорциуми вече е разработил план за сделка с "Газпром" дори и след налагането на санкциите.
По-рано, през септември 2022 г., един от двата газопровода "Северен поток 2" беше взривен при саботаж. Другият газопровод "Северен поток 2", с капацитет 27,5 млрд. куб. м газ годишно, не беше повреден, но така и не беше използван.
Според публикацията през последните седмици висши служители на ЕС са се запознали с обсъжданията на плана за рестарт на "Северен поток 2" и това е предизвикало тяхната загриженост. "Според събеседниците на изданието подобен план теоретично би предоставил на САЩ безпрецедентен контрол върху енергийните доставки за Европа".
Съществуват сериозни пречки за този план
По-конкретно, планът изисква САЩ да вдигнат санкциите срещу Русия, Русия да се съгласи да възобнови продажбите, прекъснати по време на войната, а Германия да позволи доставката на газ до всички потенциални купувачи в Европа.
В същото време Тръмп открито критикуваше газопровода по време на първия си мандат като президент. Той също така се превърна в символ за онези, които обвиняваха Германия - и Европа като цяло - че разчитат твърде много на руския газ и помагат за финансирането на военната машина на Москва. Но някои членове на екипа на Тръмп сега виждат в газопровода стратегически актив, който може да бъде използван в мирните преговори за Украйна.
Въпреки това бивши високопоставени американски служители и западни бизнесмени с опит в инвестирането в Русия твърдят, че само подписът на Тръмп и Путин няма да е достатъчен, за да бъде пуснат в експлоатация "Северен поток 2".
"В Европа все още има санкции и подписването на споразумение от Германия за възстановяване на "Северен поток" ще предизвика огромни спорове. Всичко това все още е далеч", отбелязва един от служителите.