Украинската армия иска още 400 000-500 000 души да бъдат мобилизирани, заяви Зеленски

Зеленски заяви, че извършването на мобилизация от такъв мащаб ще изисква допълнително финансиране

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че военните са поискали още 400 000-500 000 души да бъдат мобилизирани за служба в армията, но поясни, че все още не е взето окончателно решение, съобщи УНИАН.

 

Украинският лидер заяви на днешната си годишна пресконференция в Киев, че се очаква представителите на висшето военно командване и правителството да обсъдят "доста чувствителния въпрос за мобилизацията" и след това той да бъде разгледан и от парламента.

 

Зеленски заяви, че извършването на мобилизация от такъв мащаб ще изисква допълнително финансиране. "Тяхната гледна точка (на военното ръководство на Украйна, бел.ред.). . .те предложиха да бъдат мобилизирани още 400 000-500 000 души. Това е сериозно число", изтъкна президентът.

 

"Аз казах, че ще имам нужда от допълнителни аргументи, за да подкрепя този ход. Защото, на първо място, става дума за хора и защото, на второ място, става дума за справедливост, това е въпрос на отбранителна способност и въпрос на финанси", каза Володимир Зеленски.

 

Украинският президент заяви, че за предложената допълнителна мобилизация биха били необходими 500 милиарда гривни ($13,5 млрд.).

Още от "Светът"

Тръмп заяви, че в момента към Иран се приближава още една "армада"

Не е ясно дали Тръмп има предвид американския самолетоносач "Ейбрахам Линкълн" и придружаващите го военни кораби, които пристигнаха в Близкия изток в понеделник, или говори за друга ударна група американски бойни кораби

Прочетете повече прочетете повече

Рейтингът на одобрение на Тръмп падна до рекордно ниско ниво, откакто се завърна в Белия дом

В началото на януари, по време на акция на ICE в Минеаполис, агент застреля 37-годишната американска гражданка Рене Никол Гуд, на 24 януари агенти на ICE застреляха 37-годишния Алекс Джефри Прити в Минеаполис

Прочетете повече прочетете повече

САЩ може да започнат да нанасят "точкови удари" срещу длъжностни лица и военни, участвали в убийствата на протестиращи в

Само на 8 и 9 януари по време на сблъсъците между протестиращи и силите за сигурност вероятно са убити 30 000 души, съобщиха двама високопоставени ирански здравни служители пред списание Time

Прочетете повече прочетете повече

Германският канцлер Фридрих Мерц изрази безпокойство от "равнището на насилието" в САЩ

В препоръките за безопасност в САЩ, които бяха актуализирани в понеделник, германското Министерство на външните работи препоръчва засилена предпазливост на пътуващите в САЩ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени