Участието на БСП-Обединена левица в една Тройна коалиция, такава каквато се очертава до този момент, е огромен риск за БСП, но вероятно на Пленума днес такова решение ще бъде гласувано. Това са очакванията на бившия лидер на социалистите и последен техен премиер Сергей Станишев. В студиото на Нова телевизия Станишев не изключи и форматът "БСП - Обединена левица" да се разпадне.
По отношение на позициите на самата БСП, Сергей Станишев заяви, че "много й личи, че иска да участват във властта". Едни членове на БСП искат много да се настанят в министерски кресла, включително и за да си осигурят спокойствието на делегати при избор на нов лидер на БСП, който предстои. Самият Станишев не е решил обаче дали ще се кандидатира, а и не знае на този етап как изобщо БСП ще проведе този избори - няма анализ, стратегическа визия за промяна, БСП дори не знае колко членове има, които да участват в един пряк избор на председател на партията.
Сергей Станишев не изключва едно участие във властта в момента да потопи напълно БСП и на едни следващи избори тя да не мине и 4%-та бариера. Опитът показва, че от управлението на една такава коалиция щетите се понасят предимно от малките партии, на които след това им е нужна "техническа помощ отстрани", за да се задържат на политическия пейзаж.
"Не мога да кажа как, но мога да подозирам", заяви Станишев в отговор на въпрос каква е тази помощ технологично, за която твърди. Участието във властта на БСП ще е поредното кръвопускане от партията, а Станишев очаква нов отлив от 180-те хиляди избиратели. От това, което е изтекло в публичното пространство обаче Станишев не изключва наистина да се формира редовно управление, макар и без ясна програма и обща цел - "стремежът на Борисов е ясен - след толкова много провали, той трябва да покаже, че може да съставя власт, да покаже кредитабилност".
"Очевидно е, че ще бъде ужасно мъчително това управление, тъй като ще се основава на нежеланието на партиите да отидат на избори, а не на обща програма и цели", посочи Станишев.
Той не очаква това редовно правителство да е по-силно от настоящото служебно - ще може само да решава оперативни въпроси, като зимното почистване на пътищата. При подкрепа на трите партии от АПС, за да съберат нужните гласове, обаче това няма да е стабилно мнозинство, а въпросът е не само да има изпълнителна власт, а тази власт да прокарва закони и да провежда дългосрочни политики.
Така, според Станишев, проблемът отново се откроява - липсата на обща цел между партиите. Станишев не изключва да се повтори това, което се случи с Четворната коалиция на ПП - при заметени спорни въпроси, взривяването на управлението настъпва изведнъж.