Платформата "Стража" борави с данните, които предоставя парламентът, но ги представя по много по-разбираем начин. Според основателите "официалният сайта на парламента не ги предоставя по толкова добър начин". В страницата може да бъде разглеждана парламентарната история на всеки депутат назад във времето. Могат да бъдат разглеждани и поименни гласувания.
Стража "Демокрацията е най-добрата форма на управление, измисляна някога! Но демокрацията понякога среща технически предизвикателства. Толкова много граждани невинаги имат времето или познанията да следят ефективно какво се случва в тяхното общество, други пък се объркват и загубват в огромното море от дезинформация. Въпреки че в България на теория имаме прозрачност и изобилие от публична информация, на практика тя много често се предоставя във вид, който е трудно разбираем дори за хора с по-дълбоки институционално познания, камо ли за средностатистическия гражданин.
Затова са необходими независими организации, които да обработват и предоставят тази информация така, че всеки гражданин да може да я разбере и да вземе отношение по нея." – пишат на страницата на платформата основателите на Фондация "Стража".
Благослав Михайлов, основател на фондация "Стража", която съхранява над половин милион изказвания на български политици. "Това, което виждаме в България е, че хората като цяло губят вяра в политическите институции. Рекордно ниската избирателна активност на последните избори е доказателство". "В "Стража" даваме възможност на хората да гледат политическите послания 20 г. назад. В момента имаме 500 000 изказвания." Гражданите имат много различни канали за осведомяване, медиите имат най-голяма роля.
Ние искаме да фокусираме върху това, което се говори в пленарната зала. Истината е, че в пленарната зала се говорят страшно много неща, данните са огромно количество. Медиите се фокусират само върху най-важните обсъждания или най-важните изказвания. На медиите се налага да селектират кое според тях е най-интересно. Докато ние с нашата платформа позволяваме всеки гражданин сам да гледа и да прецени какво му е интересно.
Хубавото е, че ако човек разглежда определена стенограма на нашата платформа, ако си хареса определено изказване, за което мисли, че е важно и е било незабелязано, може да го споделя с други хора, като извади линка към него. Надяваме се по този начин хората да имат много повече възможности да гледат какво се случва в НС".
Източник: БНР